Yeni başkandan banka müdürleri ile ikinci toplantı

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yarın öğleden sonra banka genel müdürleri ile tekrar bir toplantı yapacak.

Kavcıoğlu göreve gelmesinin hemen ardından bankacılarla durum değerlendirmesi yapmak üzere pazar günü Türkiye Bankalar Birliği yönetim kurulu ile bir araya gelmişti.

TCMB Reuters’ın sorusu üzerine ilgili toplantıyı doğruladı.

Böylece yarınki toplantı ile birlikte pazar günü görüşülmeyen banka genel müdürleri ile de toplantı yapılmış olacak.

İlginizi ÇekebilirMerkez Bankası'nın yeni başkanından ilk açıklamaMerkez Bankası’nın yeni başkanından ilk açıklama

Reuters’ın konuya yakın iki bankacılık kaynağından aldığı bilgiye göre banka genel müdürleri ile toplantı yarın öğleden sonra geç saatlerde gerçekleşecek.

Reuters’ın pazar günkü toplantı sonrası bankacılardan edindiği bilgiye göre Kavcıoğlu’nun toplantıda verdiği ana mesaj, birincil önceliğin enflasyonla mücadele olduğu ve ani bir para politikası değişikliğine gidilmeyeceği yönünde olmuştu.

Merkez Bankası’nda yaşanan başkan değişiminin zor ve yeni kazanılmaya başlanan kredibilite yerine soru işaretleri ve güven endişelerini getirirken yatırımcılar artan risklere dikkat çekerek TL varlıkları yeniden fiyatlıyorlar.

TL dün dolar karşısında yüzde 10’a yakın değer kaybederken borsa ve bankacılık endeksi de benzer şekilde %10 değer kaybı yaşadı. Bu TL için son 20 yılda görülen en büyük ikinci piyasa hareketi. (Reuters)

İlginizi ÇekebilirNaci Ağbal'ın 132 günü: Ne dedi, ne yaptı, neden gönderildi?Naci Ağbal’ın 132 günü: Ne dedi, ne yaptı, neden gönderildi?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir