Vuhan’da yaklaşık yarım milyon kişi koronavirüse yakalanmış olabilir

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, koronavirüsün Vuhan’da yarım milyon kişiye bulaşmış olabileceği kaydedildi.

Vuhan'da yaklaşık yarım milyon kişi koronavirüse yakalanmış olabilir

Yeni tip koronavirüsün (Covid-19) Çin’in Vuhan kentinde ilk ortaya çıktığında yarım milyon kişiye bulaşmış olabileceği ileri sürüldü.

AA’da yer alan habere göre, Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına yer verildi.

Araştırma çerçevesinde Çin’deki ilk Covid-19 dalgasının kontrol altına alınmasından bir ay sonra gerçek vaka oranları hakkında tahminde bulunmak amacıyla salgının merkez üssü Vuhan kenti ve Hubey eyaletinin diğer şehirlerinin yanı sıra Pekin, Şanghay, Guangdong, Ciangsu, Siçuan ve Liaoning eyaletlerinden 34 bin kişiden kan örneği alındı.

Uzmanlar, 11 milyonluk bir metropol olan Vuhan’da yaşayanlarda o dönemde Covid-19 antikoru prevelans oranının yüzde 4,43’ü olduğu, Hubey eyaletinin diğer şehirlerinde test yapılanlarda bu oranın 0,44’de kaldığı gözlendi.

Diğer şehirler ve eyaletlerde test edilen 12 binden fazla kişi arasında ise yalnızca 2 kişide Covid-19 antikoruna rastlandı.

VAKA SAYISI 50 BİN 354 OLARAK AÇIKLANMIŞTI

Araştırmacılar, Vuhan sakinlerinde rastlanan 4,43’lük antikor prevelans oranının, o dönemde şehirde resmi rakamların 10 katı, yani 500 bin kişinin Covid-19’a yakalanmış olabileceği anlamına geleceği çıkarımında bulundu.

Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu şehirde Covid-19 vaka sayısının 50 bin 354 olduğu açıklamıştı.

Çin’in Vuhan kenti, hızla yayılan Covid-19’u kontrol altına almak için benzeri görülmemiş bir biçimde 23 Ocak’tan itibaren tüm uçuşlar, trenler ve otobüs seferlerinin iptaliyle ve otoyolların kapatılmasıyla dış dünyadan tecrit edilmişti.

Vuhan’da 76 gün süren tecrit sırasında şehir sakinlerinin market alışverişi yapmalarına bile izin verilmemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir