Trump için süre doldu: 24 saat içinde görevden alınmazsa azil başlayacak

ABD’de geçen hafta Kongre’de 2020 seçimlerinin tescillendiği sırada Trump destekçilerinin Kongre’yi basması ve olaylarda 5 kişinin ölmesi sonrasında Demokratlar’ın yanı sıra Cumhuriyetçi senatörler de Trump’ın görevini bırakması gerektiğini söylemeye başladı. Eğer 24 saat içinde görevden alınmazsa süreci azil başlatılacak.

Baskını desteklediği ortaya çıkan Trump’ın görevden alınması ile ilgiliaçıklama yapan Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Trump’ın azil sürecinin başlamasının şartlarını açıkladı.

Pelosi, “Eğer Başkan Yardımcısı Mike Pence ve kabine Trump’ı görevden almazsa azil için oylamaya başlayacağız. O bu ulusa acil bir tehdit” ifadesini kullandı.

Pelosi, Temsilciler Meclisi’nin bağlayıcılığı olmayan bir çağrı ile Pence’in anayasanın 25’inci maddesi uyarınca Trump’ın görevlerinden almasını talep edeceği açıklandı. Eğer Pence bu çağrıya 24 saat içerisinde kulak vermezse, Demokratlar’ın kontrolündeki Temsilciler Meclisi’nde Trump’ın azil süreci başlayacak.

TRUMP BİR İLK OLACAK

Eğer Trump hakkında azil süreci başlarsa, bu durumda sağcı lider ABD tarihinde ikinci kez azil süreci başlatılan ilk ABD Başkanı olacak. Geçen yıl Ukrayna’ya baskı yaparak Demokrat rakibi Joe Biden’a iftira atmaya çalıştığı iddiasıyla azil süreci başlatılan Trump’ı o dönemde Senato’daki Cumhuriyetçi yoğunluk korumuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir