‘Saray’ın hukuk danışmanlığına Hamza Yerlikaya da atanabilirmiş’

Demirtaş, Aslında hukuk danışmanlığına Hamza Yerlikaya da atanabilirmiş. Nihayetinde Uçum’un hukuk bilgisi Yerlikaya’nın hukuk bilgisiyle aynı seviyede sayılır” yorumunda bulundu.

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi’nin kendisi hakkında verdiği tahliye kararını “siyasi” olmakla yorumlayıp AİHM’i eleştiren Cumhurbaşkanı Hukuk Danışmanı Mehmet Uçum’a cevap verdi. Demirtaş, AİHM’de kendisinin savunmanlığını yapan hukukçular Başak Çalı ve Kerem Altıparmak’ın 20 sayfadan oluşan “Esastan Bağlayıcı:

AİHM Büyük Daire Selahattin Demirtaş Kararı”nın yazılı halini paylaştı. Demirtaş, AİHM kararı sonrası Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum’un “AİHM’nin son kararı Türkiye ile ilgili verdiği kararlar arasında hukuktan en fazla uzaklaştığı, siyasi yoğunluğu en fazla olan, siyasi niteliği adeta zirveye çıkan bir karar olmuştur” şeklindeki açıklamalarına da cevap verdi.
 

2/3 Saray’ın hukuk danışmanı(!) Mehmet Uçum’a da okkalı bir cevap olmuş. Aslında hukuk danışmanlığına Hamza Yerlikaya da atanabilirmiş. Nihayetinde Uçum’un hukuk bilgisi Yerlikaya’nın hukuk bilgisiyle aynı seviyede sayılır.

— Selahattin Demirtaş (@hdpdemirtas) January 11, 2021
Demirtaş, “Merhabalar. AİHM duruşmasında savunmanlığımı üstlenen değerli hukukçulardan Prof. Başak Çalı ve Dr. Kerem Altıparmak‘ın AİHM Büyük Daire kararına dair önemli değerlendirmelerini okumanızı öneririm. Saray’ın hukuk danışmanı (!) Mehmet Uçum’a da okkalı bir cevap olmuş. Aslında hukuk danışmanlığına Hamza Yerlikaya da atanabilirmiş. Nihayetinde Uçum’un hukuk bilgisi Yerlikaya’nın hukuk bilgisiyle aynı seviyede sayılır” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir