Ölü Kuşlardan Uzak Durun! İstanbul’daki Kuşlarda B…

Ölü Kuşlardan Uzak Durun! İstanbul’daki Kuşlarda B...

İstanbul’da sekiz karga ve bir saksağanda Batı Nil Virüsü’ne rastlandı.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi’nde yapılan araştırmada yeni bir virüs türüne rastlandı. Ölü kuşlar üzerinde yapılan çalışmalarda Batı Nil Virüsü’ne rastlandığı açıklandı. 

Çalışmada, sekiz karga ve bir saksağanda Batı Nil Virüsü’ne rastlandı. Ateş, eklem ağrısı ve kas ağrısı yapan virüs sivrisineklerden insanlara bulaşabiliyor. Uzmanlar ise ölü kuşlardan olabildiğince uzak durulması gerektiğini söylüyor. 

‘KAN YOLUYLA BULAŞABİLİYOR’

Yapılan incelemelerde bazı kuşlarda virüs tespit edildiğini belirten İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, ‘Kuşları sineklerin emmesiyle sineklere bulaşıyor. Sineklerde çoğalıyor o şekilde bir bulaşması var. Geçen sene kuş ölümleri bildirildi. Özellikle karga ölümleri. Karga ölümleri üzerine gittik. Örnekler topladık. Halkımız, ‘Kuşlardan direkt bana virüs bulaşıyor’ gibi algılamasın. Direkt kuşlardan virüs bulaşmıyor. Yine de ölü kuşlara özellikle çocukların açıp onların etleriyle oynayıp, sonra ağızlarına burunlarına götürmemeye dikkat etsinler. Kan yoluyla bulaşabiliyor. Elde çizik falan varsa o şekilde bulaşabilir. Ancak asıl bulaşma yolu sivrisineklerin kuşların kanını emmesi ve onlardan insanlara bulaşıyor’ ifadelerini kullandı.

Author: ahmet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir