Fahrettin Altun istedi; BirGün’e üç gün ilan kesme cezası

Fahrettin Altun istedi; BirGün’e üç gün ilan kesme cezası

Haber Merkezi

Basın İlan Kurumu’nun (BİK), BirGün’e kestiği cezaların sonu gelmiyor. Cumhurbaşkanı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un şikâyetiyle bir haberimizle ilgili yine ilan kesme cezası verildi.

Fahrettin Altun’un İstanbul Kuzguncuk’ta kiraladığı araziyle ilgili erişim kararlarına ‘koronavirüsle mücadelenin’ gerekçe olarak gösterilmesini milletvekili ile hukukçuların değerlendirmelerine yer verdiğimiz ‘Korona bahanesiyle her şeyi yapabilirler’ başlıklı haber nedeniyle BirGün’e 22 Aralık’ta 3 gün ilan kesme cezası verildi. Basın İlan tarafından verilen ceza dün gazetemize tebliğ edildi.

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek’in haberde yer alan ‘’Altun, Saray’da görev yaptığı için ayrıcalıklı, dokunulmaz mı olacak?’’ sorusunu gerçekdışı bulundu. Ayrıca CHP’li Erkek ile eski Yargıçlar Sendikası Başkanı Mustafa Karadağ’ın haberde yer alan ifadelerinden de BirGün sorumlu tutuldu.

BirGün’ü BİK’e şikâyet eden Altun, haberin içeriğinde gerçekdışı ifadelerin yer aldığını öne sürdü. Basın İlan, verdiği cezanın gerekçesinde, Altun’un vakıf arazini yasalara uygun şekilde kiraladığını iddia etti. BirGün’ün haberinde Basın Ahlak Yasalarını ihlal ettiği ileri sürülürken basının haber verme ve ifade özgürlüğünün sınırlarının aşıldığı da belirtildi. BİK, BirGün’ün resmi ilan ve reklamlarının yanı sıra internet haber sitesi için yararlandığı ek göstergesinin 3 gün süreyle kesilmesine karar verdi.

fahrettin-altun-istedi-birgun-e-uc-gun-ilan-kesme-cezasi-822330-1.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir