Öncelikle “elektronik sigara nedir” sorusuna cevap bularak başlayalım. Dumansız sigara, e-sigara veya “e-cigs” olarak bilinen elektronik sigaralar; tütünde bulunan bağımlılık yapan kimyasal madde olan nikotini tüketmenin alternatif ve daha az zararlı bir yöntemidir. Elektronik sigaralar nikotin içerseler de sigaranın yapısında bulunan, katran gibi öteki zararlı maddeleri barındırmadıkları için görece daha az zararlıdırlar.

Elektronik sigaralar nikotin içerdikleri ve dumanları solunduğu için genellikle sigaraya benzer bir forma sahiptirler. Hatta ilk üretilen elektronik sigaralar, sarımsı ağızlık kısmı ve beyaz gövdesiyle tamamen sigara ile aynı formdaydılar. Ancak günümüzde elektronik sigaranın kendi başına bir kullanım alanı bulmasıyla, farklı şekillerde de karşımıza çıkmaya başladılar. Bugün farklı görüntülere sahip, farklı kalınlıklarda ve renklerde elektronik sigara çeşitleri bulunmaktadır.

Tütüne duyulan bağımlılığın zararlarını azaltmak amacı ile tasarlanan elektronik sigara basit olarak; Nikotin içerikli likit, Nikotini meydana çıkarıcı atomizer, Atomizera güç veren batarya İçeren bir sisteme sahiptir. Atomizer çalıştırılarak likiti buharlaştırmakta ve bu buhar ağızlık yolu ile ağızdan çekilerek vücudun nikotin ihtiyacı giderilmektedir. Basit bir şekilde esigara sisteminden bahsettikten sonra likitlerin yapısından bahsederek sigarayı bırakmada nasıl bir rolü olduğuna değinmekte fayda vardır.