Ceviz Suyunun Faydaları Nelerdir?

Ceviz Suyunun Faydaları Nelerdir?

Aç karnına ceviz suyu tüketilmesinin insan sağlığına etkileri oldukça fazladır. Peki, cevizli suyun vücudumuza ne gibi faydaları bulunur? Ceviz suyunun faydaları nelerdir? İşte aç karna cevizli su içmenin faydaları…

Ceviz suyunun faydaları nelerdir? Ceviz suyu ne işe yarar? Ceviz suyu kürü nasıl yapılır? Ceviz suyu zayıflatır mı? Ceviz suyu kürünün faydaları nelerdir? 

Bir bardak suyun içerisine bir tam cevizi koyup, bir gece bekletin. Elde edilen ceviz suyunu düzenli olarak tüketirseniz birçok sağlık sorununa iyi geldiğini göreceksiniz. İşte detaylar…

Ceviz, içerisinde birçok vitamin ve minerali içerisinde barındıran mucizevi bir besin kaynağıdır. Sağlık açısından birçok mucizeyi içinde barındıran cevizin suyu da bir o kadar faydalı. Ceviz sürekli olarak tüketeceğiniz bir besin olarak sürekli bulundurmanız gereken başucu çerezi olmalıdır. Sade bir şekilde tüketebileceğiniz gibi tatlılarda, salatalarda hatta yemeklerde de kullanabileceğiniz tadıyla lezzetiyle efsane bir besin olan ceviz adeta şifa deposu. 

Kendi bu kadar sağlıklıyken suyundan da faydalanabileceğinizi biliyor muydunuz? Bir bardak suyun içerisine cevizi kabuklarıyla birlikte koyup bir gece bekletin ve sonuçlarını görün! 

Ceviz suyu her gün en fazla 1 bardak olacak şekilde tüketilmeli. Fazla tüketiminin yan etkilerini görmemek adına 15 günde bir ara vererek tüketmek gerekir.

CEVİZ SUYUNUN FAYDALARI

ceviz suyunun faydaları

Bir bardak suyun içine bir tam ceviz koyup bir gece bekleterek ceviz suyu elde etmeniz mümkün. Peki ceviz suyunun sağlığımıza faydaları neler? İşte ceviz suyunun mucizevi faydaları:

– İçeriğindeki vitaminler beyindeki fonksiyonları güçlenmesine yardımcı olur. Böylece ileride Alzheimer gibi beyin rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır. 

– Ceviz suyu, kilo vermeye yardımcıdır. 

– İçerdiği protein özleriyle vücudun yağ yakmasını hızlandırır ve böylece özellikle istenmeyen bölgelerdeki yağ birikimine etki eder.

– Metabolizmayı da hızlandırdığı için, kilo vermeye çalışanların her gün aç karnına bir bardak ceviz suyu içmesi önerilir. 

– Yaşam kalitenizi yükseltir. 

Kolesterolü dengeler. Bu özelliği ile kalp ve damar hastalıkları için önemli bir yardımcıdır. 

– İçeriğindeki folik asit, bitkisel Omega-3 ve magnezyum gibi vitaminlerle kalp krizi geçirme riskini de düşürür.

– Ceviz suyu içerisinde C, B12, K, E ve A vitaminleri, lutein, niasin gibi yararlı maddeler bulunduran mucizevi bir besindir.

– Ceviz suyunda ayrıca kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko, bakır, manganez ve selenyum gibi minerallerden bol miktarda bulunur. 

Kolestrolü düşürür, kabızlığı giderir, kilo vermeye yardımcı olur. 

– Adet dönemi düzensiz olan ve sancılı geçen kadınların, bu dönemi daha rahat geçirmesini sağlar.

Emziren kadınlar ya da hamileler için de ceviz suyu önerilir. 

– Hamilelik döneminde fazla kilo alımına engeldir. 

– Emziren annelerde ceviz suyundaki vitaminler süt yoluyla bebeğe de geçer. Bu dönemde bebek için gerekli olan vitaminler doğal yolla alınmış olur.

ceviz suyunun faydaları

– İçeriğindeki vitaminler ile beyindeki fonksiyonlarını güçlendirir. Böylece ileride Alzheimer gibi beyin rahatsızlıklarına yakalanma riskini düşürür.

Tiroit değerlerini düzenler. Eğer düşük ve yüksek tiroid probleminiz varsa rahatlıkla ceviz suyu tüketebilirsiniz.

– Cildin yumuşamasını, sıkılaşmasını ve daha sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar. 

Sivilce ya da akne gibi cilt problemlerinin tedavisinde de kullanılır.

Tırnakların ve saçların güçlenmesi için bakım ürünü olarak da kullanılır.

– Ceviz suyu, uyku problemi çekenler için de önemli bir içecektir. 

Sakinleştirici etkisi ile uyumadan önce içilen ceviz suyu, daha kaliteli bir uykuya dalmanıza yardımcı olur.

Yorgunluk, gerginlik, halsizlik gibi problemleri azaltır. Hayat kalitenizi yükseltir.

– Kolesterolü dengeler. Bu özelliği ile kalp ve damar hastalıkları için önemli bir yardımcıdır. İçeriğindeki folik asit, bitkisel Omega-3 ve magnezyum gibi vitaminlerle kalp krizi geçirme riskini de düşürür.

– Kan şekerini dengeler ve kan akışını hızlandırır. Böylece, kendinizi daha enerjik ve dinç hissedersiniz.

Sindirim sistemini destekler. 

– Kabızlığı önler. 

– Gaz problemleri ve şişkinlik gibi rahatsızlıklara iyi gelir.

CEVİZ SUYU KÜRÜ VE FAYDASI

ceviz suyunun faydaları

Cevizi kabuklarıyla birlikte suda bekletmenin amacı, cevizin ıslanarak suyu tamamen içerisine emmesini sağlamak. Suyu tamamen içerisine hapsettiği zaman sindirilme özelliğini ve besin değerini daha da fazla artması sağlanmış olur. Cevizin içeriğinde bulunan antioksidanlar, cevizin dışındaki ince ve kahverengi zarın içerisinde bol miktarda bulunmaktadır. Su ile etkileşime girdikten sonra emilimi artıyor ve değerli mineraller kendini suya bırakıyor. Hazırladığınız ceviz suyu sayesinde vitamin ve minerallerin tamamından faydalanmış oluyorsunuz. 

Basit bir şekilde suda beklettiğiniz cevizler, içeriğindeki fitik asitlerin parçalanmasına neden olur ve bu değerler vücut için daha yararlı hale gelir. 

Buna ek olarak cevizi suda bekletirken içerisine bir miktar tuz eklerseniz, fitik asit kendini tamamen bırakacaktır. Bu sayede cevizin içerisindeki vitamin ve minerallerden maksimim düzeyde yararlanabilirsiniz. Böylece cevizin besleyici özelliği artmış olacaktır. Cevizleri suda bekletirken içine atacağınız bir çimdik kadar tuz, cevizi tamamen savunmasız bırakacak ve içerisinde ne kadar yararlı mineral varsa açığa çıkaracak ve emilimi kolaylaşacaktır.

Tuzla hazırlanan ceviz suyu için, tansiyon hastalarının dikkat etmesi gerekir ve kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalılar. Ödem problemi olanlar da dikkatle kullanmalılar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir