Balık Yedikten Sonra Süt İçilir mi?

Balık yedikten sonra süt içilir mi? Balık yedikten sonra tüketilen süt ürünleri zehirler mi? Yıllardır bildiğimiz bu bilgi yoksa efsane mi?

Balık yedikten sonra süt içilir mi? Balık yedikten sonra tüketilen süt ürünleri zehirler mi? Yıllardır her kesin nedenini tam olarak bilmediği bu konuya açıklık getiriyoruz. İşte merak edilen balıktan sonra içilen süt ürünlerinin vücuda etkileri…

Yıllardır herkesin aklında oluşan balık yedikten sonra süt içilmez artık efsane oluyor! Balık yedikten sonra süt ürünleri içebilirsiniz. Ancak tüketilmeden önce dikkat edilmesi gereken en önemli nokta balığın taze olmasıdır. 

Balık zehirlenmesinin nedeni tüketilen balığın bayat olmasıdır. Bayat balığın içerisindeki histamin maddesi bayat balıkta çok daha fazla ortaya çıkıyor ve bu durum zehirlenmeye neden oluyor. Peki balıkla süt ürünlerinin yenmeyeceği bilgisi neden oluştu? Bunun cevabı ise iki besinde de bulunan histamin maddesidir. Balık denizden çıktığından itibaren histamin üretmeye başlıyor. Histamin maddesi ise yoğun bir şekilde vücuda girdiği zaman ölüme varana kadar ciddi zehirlenmelere neden olmakta. Bunun yanında içerisinde histamin bulunan diğer bir ürün olan süt ürünleriyle birlikte bayat balık tüketmek, vücuda giren histamin oranını iyice artırır ve zehirlenmeye yol açar. 

BALIK TAZE İSE SÜT ÜRÜNLERİ TÜKETEBİLİRSİNİZ

Balık taze ise içerisinde bulunan histamin oranı düşük olacağından yanında yoğurt, ayran gibi süt ürünlerini tüketmekte bir sakınca yoktur. Fakat dikkat etmeniz gereken husus şu ki; eğer balığın tazeliğinden emin değilseniz kesinlikle süt ürünleri tüketmemelisiniz! Hatta tazeliğinden emin olmadığınız balığı da yemeyin. 

BALIK ZEHİRLENMESİ BELİRTİLERİ

Zehirlenmenin en belirgin belirtileri; şiddetli kusma ve baş dönmesidir. Eğer bu belirtiler varsa hemen doktora başvurun. Erken müdahale ile vücutta artan histamin oranı azaltılıyor ve zehirlenmenin etkisinden kurtarılıyor.

BALIK ZEHİRLENMESİNDEN KORUNMANIN YOLLARI

– Öncellikle, türünü bilmediğiniz balıkları tüketmeyin. 

– Türünü bilmediğiniz bir balığın zehirli olma ihtimalini göz ardı etmeyin. 

– Bazı zehirli balık türleri gerektiği gibi temizlendikten sonra tüketilebilir hale geliyor, ancak bu işi ustası yapmadıysa o balıktan uzak durun.

– Balığın tazeliği ilk önce gözlerinden anlaşılır. 

– Balığın parlak ve lekesiz gözleri, tazeliğinin göstergesidir. 

– Eğer gözlerine bakmak sizi ikna etmediyse, solungaçlarına da bakın. 

– Taze balığın solungaçları kırmızı ve canlı görünür. 

– Dokunmadan ikna olmayan biriyseniz, balığın etine parmağınızla bastırın. 

– Taze balığın eti, parmağınızı çektiğiniz zaman tekrar eski haline döner.

– Etin esnekliği kadar, kuyruğun sertliği de balığın tazeliğini gösteren işaretler arasındadır. 

– Eğer alacağınız balık pullusuysa, pullarının diri görünmesi o balığın taze olduğu gösterir.

– Balığın histamin üretmesini önlemek için gerektiği gibi saklamak çok önemli. 

– Günümüzde dondurma işlemi balıkların saklanmasında kullanılan en yaygın yöntem. 

– Dondurulmuş balık alırken mutlaka güvendiğiniz markaları tercih edin. 

– Eğer balığı siz donduracaksanız, dondurmadan önce balığın içini gerektiği gibi temizlediğinizden ve yıkadığınızdan emin olun. 

– Dondurma işlemini yapacağınız poşetin hava almaması önemli. 

– Dondurulmuş bir balığı çözdükten sonra tekrar dondurmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir