Ayak Mantarı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Ayak Mantarı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Ayak mantarı nedir? Ayak mantarı neden olur? Ayak mantarının belirtileri nelerdir? Ayak mantarı bulaşıcı mıdır? Ayak mantarı nasıl geçer? Ayak mantarını önlemek için ne yapılır? Ayak mantarına doğal çözümler nelerdir?

Ayak mantarı nedir? Ayak mantarı neden olur? Ayak mantarının belirtileri nelerdir? Ayak mantarının etkileri nelerdir? Ayak mantarı bulaşıcı mıdır? Ayak mantarı nasıl geçer? Ayak mantarını önlemek için ne yapılır? Ayak mantarına doğal çözümler nelerdir? Ayak mantarına dair her şey haberimizde…

Birçok kişide görülebilen ayak mantarı oldukça rahatsızlık veren bir durumdur. Ayak sağlığı günlük yaşantımızı rahat devam ettirebilmek için çok önemli bir durumdur. Sürekli ayaklarımız üzerinde vakit geçirdiğimiz için ayal sağlığına gereken önemi göstermeliyiz. Ancak bazen ne kadar dikkat etsekte istemeden de olsa bu durumla karşı karşıya kalabiliriz. Ayak mantarından kurtulmak ise mümkün! 

AYAK MANTARI NEDİR?

Ayaklarda kaşıntı ve kırmızı döküntüye neden olan mantar enfeksiyonudur. Genellikle ayak parmak arasında başlar ve ağrıya neden olan pul pul döküntülere ve kaşıntıya neden olur. Bazı durumlarda lezyon ve kabarcıklar yaşanabilir. Özellikle sıcak ve nemli ortamlarda üreyen cilt hastalığıdır. Hem tahriş hem de kokudan dolayı bir alerjik reaksiyon olarak tanımlanır. 

Ayak mantarının görülme oranı en fazla olan fungal enfeksiyon türlerinden birdir. Ayaklarda oluşan mantar daha önceden bulaşmış olan diğer mantar enfeksiyonlardan kaynaklı oluşabilir. Bunlar, tırnak mantarı, tırnak batması, candida veya diğer maya enfeksiyonları, oral pamukçuk ve hatta menenjittir. 

Ayak mantarı ayakta az miktarda bulunan mantar enfeksiyonlarının büyümesi ile oluşur. 

Terli veya kirli ayaklar ve halka açık alanlarda çıplak ayakla dolaşmak en yaygın nedenlerden biridir. 

Hava almayan ayakkabılar giymek de başka bir nedendir. Araştırmalar, erkeklerin ayak mantarı geliştirmesinin kadınlardan daha olası olduğunu gösteriyor.

AYAK MANTARI ETKİLERİ NELERDİR?

ayak mantarının belirtileri

– Ayakta deri döküntüsüne neden olur

– Ayak kokusu yapar

– Karşı konulamaz kaşınmalar ile deride tahrişe neden olur

– Koku ve tahrişin yanı sıra alerjik reaksiyonlarda görülür. 

AYAK MANTARI NEDEN OLUR?

– Ayağınızın çok terlemesi

– Uzun süreli ve sıkı ayakkabılar giymek

– Islak zemine ayak basmak

– Halka açık spor merkezlerini kullanmak

– Kalabalık havuz kullanımı 

– Banyo sonrası ayaklarınızı ve parmak aralarını iyice kurulamamak 

– Ortak pedikür setiyle pedikür yaptırmak

AYAK MANTARININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Ayak parmaklarının aralarında soyulma, beyaz iltihaplı bir görüntü veya açılmalar varsa

– Ayaklarda yoğun kaşıntılar, kızarmalar, kabarcıklar varsa

– Ayak tabanında döküntüler, kızarıklıklardan şikayet ediliyorsa

– Tırnaklar fazla kalınlaşıyor, soyuluyor ve tırnakların renginde değişmeler gözleniyorsa ayak mantarından söz edilebilir.

AYAK MANTARI BULAŞICI MI?

Ayak mantarı hızlı bir şekilde bir ayaktan diğer ayağa ya da kişiden kişiye çok kısa sürede bulaşır. Hızlı bulaşması aile bireyleri arasında görülme olasılığını arttırır. 

Özellikle güzellik salonu, spor salonu, plaj, havuz, cami, yatılı okul gibi ortak alanların paylaşıldığı yerlerde görülür. 

Ayrıca ortak kullanılan ayakkabı, çorap, terlik, havlu gibi ürünler de ayak mantarının kolaylıkla bulaşmasını sağlar.

Bu sebeple sağlık açısından ayak mantarı enfeksiyonuna yakalanmamak için başkasına ait kişisel eşyaları kullanmamalısınız.

AYAKTA MANTARINI ÖNLEMEK İÇİN NE YAPILIR?

ayak mantarını geçirmek için yapılması gerekenler

– Ayaklarınızı her gün yıkayın

– Çoraplarınızı her gün değiştirin

– Pamuklu ve teri emen çoraplar giymeye özen gösterin

– Ortak kullanılan ıslak zeminlere çıplak ayakla basmayın

– Aile bireylerinizle ortak terlik ve havlu gibi kişisel eşya kullanmayın

– Ayaklarınızı banyo yaptıktan sonra havlu veya saç kurutma makinesiyle iyice kurutun

– Uzun süreli ve sıkı ayakkabılar giymeyin

– Kendinize ait pedikür seti kullanın

AYAK MANTARI NASIL GEÇER?

Ayak mantarı enfeksiyonu kapan kişilerin yapmaları gereken ilk şey, mantarların yayıldığı bölgeleri iyice kurutmaktır. Ardında tüm çorapları kaynar su içinde yıkamak da mantar bakterilerini yok etmek için önemli bir adımdır. Yıkama esnasında çamaşır suyu kullanmak bu etkiyi arttıracaktır.

Mutlaka yapılması gereken diğer önemli adım ise bir dermatoloji uzmanına başvurmaktır. Doktor kontrolünde kullanılacak sprey ve krem gibi ürünler ile ayak mantarı tedavi edilebilir. Bu tedavi sürecinde son derece istikrarlı ve düzenli olunmazsa istenen sonuçlar alınamayabilir.

Ayak mantarı teşhisi konan hastaların bu süreçte ayak hijyenine gereken önemi de vermeleri oldukça mühimdir.

Ayak mantarına iyi gelen doğal çözümler de mevcuttur. Bunlardan en bilineni karbonattır. Sıcak su içerisine bir miktar karbonat ekleyerek ayakları bu su içerisinde yaklaşık 30 dakika bekletmek, oluşan mantarların hafif seyretmesinde etkili yöntemlerden biridir.

Bir diğer doğal çözüm ise, yine aynı şekilde sıcak su içerisine koyulan bir miktar sirkede ayakların yaklaşık 40 dakika bekletilmesidir. Bu iki işlem sonrasında da ayakların iyice kurulamak çok önemlidir. Mantar oluşumları nemli bölgelerde daha çok görüleceği için buna dikkat etmek gerekir.

Bunlar dışında, ayaklardaki nem oranını en aza indirmek için pudralardan yardım alabilirsiniz.

Nefes alan, pamuklu çoraplar giymek de çok faydalı olacaktır. Çoraplar da sık sık değiştirilmelidir.

– Her gün aynı ayakkabıları giymemelisiniz.

– Çok sıkmayan ve nefes alma kabiliyeti olan ayakkabılar tercih etmelisiniz.

– Eğer imkanınız varsa gün içerisinde ayakkabılarınız çıkarmanız da yararlı olacaktır.

– Ayaklarınızı olabildiğince kuru tutmaya özen göstermelisiniz.

– Bu önlemleri yerine getirmeye dikkat etmek ayak mantarı oluşumunu büyük ölçüde engeller.

– Yüzme havuzları, herkes tarafından kullanılan soyunma odaları ve halka açık duşlarda sık sık zaman geçirenler ayak mantarı kapmaya daha meyillidirler. Islak yerlerde mantarlar daha kolay bulaşır ve yayılır.

– Sıcak havalarda açık ayakkabılar giymek de sıcaklığın oluşturacağı ter ve nemi en aza indireceğinden ayak mantarı oluşumunu önlemede kullanılacak bir diğer yöntemdir.

– Ayakkabı, çorap ve havlu gibi eşyalarınızı başka kişilerle paylaşmamalı ve başkalarına ait bu eşyaları kullanmamalısınız.

AYAK MANTARINA DOĞAL ÇÖZÜMLER

Aloe vera kullanımı en etkili yolların başında geliyor. Son derece özel olan bu yağın gün içinde belli ölçülerde kullanımı şarttır. En az 2 kere olacak şekilde tercih edin. Yaranın olmuş olduğu bölgelere uygulayın. Genellikle etkisi çok kısa bir süre içinde görülür.

ELMA SİRKESİ

ayak mantarına iyi gelen doğal yöntemler

Elma sirkesi asidik içeriği bakterileri öldürür. Bir kabın içerisine biraz su ve 1 fincan elma sirkesi ekleyip karıştırın ayaklarınızı bu suyun içerisinde bir süre bekletin.

Ayrıca elma sirkesini bir pamuğa döküp mantarlı bölgeye direk uygulayabilirsiniz. 1 saat kadar bekletip normal su ile durulayın.

PİRİNÇ UNU VE ELMA SİRKESİ

Ayak mantarına ne iyi gelir Ayakta olan mantar nasıl geçer İşte doğal çözüm önerileri

Pirinç unu anti fungal özelliklere sahip olduğu için ayak mantarı tedavisinde etkili sonuçlar alınmasını sağlar. 

Biraz pirinç unu ile elma sirkesi hamur kıvamına gelinceye dek karıştırın daha sonra tırnaklara uygulayın ve bir süre beklettikten sonra durulayın. 2 hafta boyunca düzenli uygulayın.

KARBONAT

Ayak mantarı için etkili özelliklere sahip karbonat içerdiği enzimler ile cilt yapısını besler ve yumuşatır. Yarım fincan suyun içerisine biraz karbonat ekleyip karıştırın. Mantarlı alana uygulayıp 10 dakika bekletin daha sonra ılık su ile durulayın. Her gün düzenli olarak yapmalısınız.

KEKİK YAĞI VE ZEYTİNYAĞI

Ağrı giderici, anti bakteriyel, anti viral, antiseptik, anti fungal ve anti paraziter özelliklere sahip olan kekik yağını ayak mantarı tedavisinde uygulayabilirsiniz.

Birkaç damla kekik yağı ile biraz zeytinyağı karıştırın. Karışımı etkilenen alanlara uygulayın ve 1 saat bekletildikten sonra alan su ile durulayın.

AĞIZ GARGARASI VE BEYAZ SİRKE

Ağız gargarası anti bakteriyel ve anti mikrobiyal özelliklere sahiptir. Beyaz sirke ve ağız gargarasını karıştırın elde edilen karışımı pamuk yardımıyla parmaklarınıza uygulayın yarım saat kadar bekletip ılık suyla durulayın. Etkili bir sonuç almak için haftada 2 kez yapabilirsiniz.

SARIMSAK VE ZEYTİNYAĞI

Sarımsak antibiyotik özelliğinin yanı sıra anti bakteriyel özellikte içerir. Zeytinyağı içerisinde doğranmış sarımsak ekleyip kaynatın. Kaynayan karışımı süzün ve soğuması bekleyin. Soğuyan yağı pamuk yardımıyla mantarlı alana uygulayın bir süre sonra durulayın. Her gün düzenli olarak yapın.

LİMON VE ZEYTİNYAĞI

Limon suyu ve zeytinyağı karışımı ayak mantarı için farklı bir çözüm yoludur. Eşit miktarda limon suyu ile zeytinyağı karıştırın ve elde edilen karışımı tırnaklara pamuk yardımı ile uygulayın. Karışımı tırnaklarda bir süre beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

LAVANTA YAĞI VE ÇAY AĞACI YAĞI

Antiseptik özellikler içeren lavanta yağı mantar tedavisinde kullanılabilir, mantarın yayılmasını engeller ve etkilerini azaltır.

5 damla lavanta yağı ve 5 damla çay ağacı yağını karıştırıp bir pamuk yardımıyla tırnaklarınıza uygulayın yaklaşık 10 dakika kadar bekletip ılık su ile durulayın. Günde 3 kez yapabilirsiniz.

PORTAKAL YAĞI VE ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ YAĞI

Hassas cilde sahip olanlar için üzüm çekirdeği yağı ile portakal yağı karıştırılarak kullanılabilir. Günde 2 ya da 3 kez uygulayın ve ılık su ile durulayın.

BEYAZ SİRKE, ÇAY AĞACI YAĞI VE VİCKS

Sabah ve akşam olmak üzere her gün beyaz sirke ve çay ağacı yağı karışımını mantarlı bölgeye uygulayabilirsiniz. Ancak uygulama yapmadan hemen önce buhar uygulaması yapmak daha etkili sonuç verecektir. Bir tencerede su kaynatın ve suyu bir kaba boşaltıp içerisine vicks ekleyin, suyun buharını ayaklara temas ettirin.

TUZ VE BEYAZ SİRKE

Beyaz sirke ve tuz kullanımı tırnakların iyileşme sürecini hızlandırır. Beyaz sirke ve tuzu karıştırılarak doğrudan etkilenen bölgeye uygulayın, 5 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın. Her gün 2 kez yapabilirsiniz.

E VİTAMİNİ YAĞI

E vitamini yağı cildin onarılma sürecini hızlandırdığı için mantar tedavisi için de kullanılır. E vitaminini mantarlı bölgeye doğrudan uygulayın ve biraz beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Her gün yapabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir